Folia na tunel: Najlepszy tunel foliowy do ogroduTunele foliowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Są one stosunkowo niedrogim sposobem na stworzenie nowej funkcji w ogrodzie, która z pewnością zrobi wrażenie na Twoich znajomych i sąsiadach. Tunel foliowy to świetny dodatek do każdego ogrodu, ponieważ są one zarówno atrakcyjne, jak i praktyczne. Folia na tunel chroni rośliny przed mrozem, wiatrem i innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi. Poznaj różne rodzaje dostępnych tuneli foliowych, ich wady i zalety, a także dowiemy się, jak można zbudować własny przy użyciu prostych narzędzi i materiałów.

Co to jest tunel foliowy?

Tunele foliowe są konstrukcjami wykonanymi z perforowanego plastikowego arkusza PVC, który jest pokryty wysoce odblaskową folią aluminiową. Są one zazwyczaj budowane nad poziomem gruntu i występują w różnych wysokościach od około 3 metrów do nawet 10 7 metrów. Są one niezwykle lekkie i łatwe do przenoszenia, więc można łatwo tworzyć różne kształty i rozmiary, aby uzyskać całkowicie unikalny wygląd każdego roku.

Tunele foliowe działają jak rozsadniki, wydłużając czas wzrostu, chroniąc rośliny przed mrozem i zapewniając ciepły mikroklimat dla niektórych roślin. Tunel działa jak szklarnia tworząc wewnątrz struktury sztuczne środowisko, które jest znacznie cieplejsze niż powietrze na zewnątrz.

Techniki foliowania: Która z nich jest odpowiednia dla Ciebie?

Istnieje wiele różnych technik tuneli foliowych, których możesz użyć, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Niektóre popularne techniki obejmują następujące elementy:

- Tunnel Crank - Jest to najczęstszy typ tunelu foliowego i służy do ochrony roślin przed mrozem i przedłużenia sezonu wegetacyjnego. Jest to również świetny sposób na przedłużenie sezonu wegetacyjnego w obszarach o krótszych porach roku. Aby wykonać tunel foliowy z korbą, wystarczy zgnieść folię i umieścić ją nad strukturą z rur PCV.

- Tunele w tunelach - Jest to świetny sposób na wykorzystanie wielu tuneli foliowych na małej przestrzeni. Możesz stworzyć jeden duży tunel foliowy i umieścić w nim mniejsze tunele foliowe. Jest to świetny sposób na stworzenie różnych mikroklimatów w jednej przestrzeni.

- Bioshield - Tunel foliowy bioshield to świetny sposób na ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. Tworzy on barierę, która chroni rośliny przed szkodliwymi owadami i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób w obrębie ogrodu.

- Cieplarnia warzywna - Ta technika jest świetna do uprawy warzyw, takich jak pomidory. Zapewnia ciepłe środowisko, które zachęca do wczesnego dojrzewania, jednocześnie chroniąc rośliny przed mrozem.

 

Autorka bloga